Nezaradené

Vianočné posolstvo Zemana. Ekológia na prvom mieste.

Vánoční posolstvo prezidenta Miloš e Zemana až na pár bodov nevybočovalo z tradičného pojatia sveta v podobe Zemana z posledných rokov. Niektoré jeho body pôsobil nanajvýš aktuálne. Napriek vysokému hodnoteniu na portáli demagog.cz boli jeho niektoré reči výrazne zavádzajúce pričom niektoré nanajvýš relevantné. Je ale otázka či padnú na úrodnú pôdu vzhľadom na správanie sa prezidenta v posledných rokoch.
Hneď na začiatku mal len slová chváli na úspechy Českej republiky, ktoré sú skutočné no zďaleka nie pričinením jeho či vládou. Niekedy sa hovorí napriek vláde je úspech ČR taký aký je a potenciál ČR nie je dostatočne využívaní.

Nerozumiem, ale chvále premiéra, ktorí nič poriadne nespravil a čo Zeman kritizuje v úvode pomalé súdne konania, pomalá resp. žiadna výstavba cestnej infraštruktúry je, predsa chybou vlády a pochvala investičného plánu mi príde veľmi nedôveryhodná, keď v podstate v zhode so Slovenskou vládou v dobrých ekonomických časoch žiadny významný investičný počin nedokázali.
Dosť ma pobúrilo zľahčovanie protestov proti Babišovi. Protesty patria k demokracii a zľahčovať či priamo ísť proti protestom je brať ľudom ich demokratické práva. Demokracia nie je o vyhraj voľby a môžeš všetko štyri roky. Netreba zabúdať, že hnutie nabralo tak masový charakter až po to, čo premiér v podstate zastrašoval štátne zastupiteľstvo.

Veľmi jasne odmietol snahu zaviesť tzv. Zelené bankovníctvo za čo si zaslúži veľké uznanie. Zelené bankovníctvo ide proti logike, pretože namiesto bonity projektov sa bude posudzovať ich “Zelenost” a to všetko na základe zelenej ideológii. Jeho slová v tejto oblasti sú veľmi trefné a je smutné, že mnoho ľudí ich neprijme práve preto, že to povedal Zeman. Dnešná Európa uvaľovaním bremien sama seba pomaly odsudzuje do ekonomického úpadku. Európa by mala tlačiť viac na svet než na seba, pretože len 10% je náš “príspevok” vo vypúšťaní CO2 pričom ak by prestali nič sa nezmení Čína, India, USA a Africké štáty budú produkovať stále obrovské množstvá CO2 a ekonomicky nás prevalcujú. Všetci vieme, kde skončili ekonomiky, keď sa do toho zamiešala ideológia. Vždy v biede ľudí a krachu.
Nezabúdajme aj na tzv. Taxonómiu kedy EÚ bude dotovať len tzv. Zelené projekty či činnosti a tie, ktoré nedostanú pečať zelených majú smolu. Už dnes poznáme, ako sa často neefektívne vynakladajú financie na rôzne školenia, ktoré nemajú žiadnu pridanú hodnotu a len sa na tom priživujú rôzne pochybné skupiny. Teraz to môže jednoduchým spôsobom viesť ku podpore projektov, ktoré po skončení podpory skončia a nebudú mať pridanú hodnotu. Jednoducho povedané zadotujeme niečo, čo nebude ekonomicky prospešné. Naši rodičia a ich rodičia si pamätajú ešte, ako sa v mene budovaniu socializmu vyhadzovali peniaze a ľudské aj materiálne zdroje na projekty, ktoré neboli ziskové. Peniaze šli do koša a poučenie z minulosti je jasné – pokiaľ sa poskytujú financie na takéto projekty situácia sa dostane do bodu kedy už ďalej nemôžeme ísť a všetko končí v kolapse, ako som už spomenul. V tomto bode je asi dobré spomenúť jeho trefnú poznámku o dosť smutnej vízii Európy ako o skanzene, pretože priemysel sa presťahuje inde, čo v globalizovanom svete pôjde veľmi jednoducho. Protesty farmárov v Holandsku, žlté vesty vo Francúzsku už ukazujú prvé náznaky nebezpečného zahrávania sa so sociálnou situáciou, keď revolúcia v zelenom rúchu bude nutne viesť k veľkému nárastu počtu nezamestnaných a znižovaniu životnej úrovne, čo by malí revolucionári mali jasne hovoriť. Prehnaní idealisti sú najnebezpečnejší politický druh, pretože v mene dosiahnutiu ideálu idú cez mŕtvoly niekedy doslova.
Pri otázkach klímy spomenul pre mňa dosť zarážajúce slová, a to slová o názorových bublinách. Aby ľudia neboli uväznení vo svojich bublinách, pretože práve jeho skalný fanúšikovia trpia presne týmto neduhom a niekedy mám pocit, že cielene buduje toto rozdelenie. No a práve táto oblasť je nesmierne dôležitá, pretože stály väčší ideologický tlak bude viesť k napätiu a pokiaľ sa to však nezastaví môže sa nielenže rozpadnúť EÚ, ale samotné štáty môžu skolabovať, a to nechceme. EÚ napriek všetkým pozitívam niekedy prepína na samo deštrukčný systém a “Zelený údel” je asi najvýraznejší z nich. Niekedy má človek pocit že EÚ v posledných rokoch prepadla ideológii čo je najhoršia vec ktorá sa nám môže stať.

Zemanova poznámka o Grónsku je postavená na dosť vratkých nohách. Myslím, že klimatické zmeny už nikto nespochybňuje skôr sa spochybňuje veľkosť vplyvu človeka na prebiehajúce klimatické zmeny. Sú len nepatrné alebo zásadné? V dnešnej hystérii však nie je možné relevantne diskutovať v čom je nesmierny problém. Mimo zmeny klímy sme sa ešte učili o tzv. Klimatickom optime v stredoveku a postupného ochladeniu sa, vlna neúrod znamenali zásadnú zmenu pre život ľudí a v dôsledku to znamenalo koniec stredoveku a predovšetkým to odštartovalo zámorské plavby. Nastala malá doba ľadová, ktorá skončila v 19.storočí. Toľko učivo ZŠ. Lenže chýba v ňom jedna zásadná poznámka. Poznámka, ktorá sa týka toho, že daná teplá perióda je obmedzená na určité územie. Globálna nebola. Týkala sa predovšetkým Európy aj keď určité náznaky boli v iných častiach sveta. V tomto bode, teda nie je jasné či šlo len o klimatickú anomáliu či určitý pravidelný cyklus ktorý sa opakuje. Každopádne je viac ako pravdepodobné, že človek vplýva na prostredie, ale ako výrazne? A predovšetkým zmena klímy v dejinách viedla ku závažným politickým a spoločenským zmenám pričom prioritne by sme sa práve na tieto zmeny mali zameriavať.

Je treba nutné podotknúť, že okamžite sa na neho zosypala kritika zo strany niektorých vedcov. No niektorý aj mňa kritizujú, že zdieľam niekedy články zo stránky, ktorá nebude nijak zásadne proti naratívu, ktorý obhajuj či kritizuj, ale presne to sa stalo, aj v tomto prípade. Ústav nebude hovoriť o sebe, že je zbytočný. Navyše, keď tou snahou o uhlíkovo neutrálnu Európu budeme musieť zaplatiť milióny, čeliť zníženiu životnej úrovne no predovšetkým znížením konkurencie Európy vo svete, ktorý sa týmto nezaťaží. Pochopiteľne nebude investovať do neefektívneho investovania do obnoviteľných zdrojov. Slnečná a veterná energia sú veľmi nespoľahlivé zdroje, ktoré je potrebná niečím doplňovať. Navyše technológia nie je stále na dostatočnej úrovni. Investície, ktoré sa vynaložia do stavby elektrárni môžu byť na úrovni budovania nových bezpečných jadrových reaktorov, ktoré dosahujú obrovské výkony so stabilným množstvom el. Energie a uhlíkovo čistej.
V takomto prípade pokiaľ najväčší znečisťovatelia neustúpia je zbytočné robiť tak extréme kroky hoc niektoré kroky, ktoré nebudú likvidačné by sme mali vykonávať. Nezabúdame na zdevastovanú prírodu po minulom režime. A, aby sme nezabudli na minulý režim tak, keď opatrenia, ktoré aktivisti navrhujú v politickej rovine idú proti samotnému zmyslu demokracii. Povestný tzv. Klimatický panel, ktorý bude nutne viesť ku vláde bez vôle občanov.
Nechápem, ako niektorý opoziční politici v ČR či na Slovensku dokážu racionálne, vecne slušne a jemne poukazovať na chyby vlády, na nehospodárne nakladanie s majetkom štátu a verejné krádeže no akoby stratili rozum alebo ho vypli a hlavne sa s ich stali agresívni neslušní jedinci, keď za počujú klimatická zmena, Gréta, rodová rovnosť, či gendrové stereotypy. Vtedy sa z nich stáva stádo ako, keď niekto zakričí národný záujem, národ, ochrana štátu a diskutovať nie je možné.

LVR

O autorovi

Hľadanie samozrejmostí

Pridať komentár

Click here to post a comment

Odber noviniek