Nezaradené

Zbytočné nariekanie nad rastom Kotlebu

Posledných pár týždňov počúvame nariekanie nad tým, ako rastie Kotlebova strana a, že sa z nej stáva líder opozície. Počúvame takmer zo všetkých strán o tom, ako  je nutné sa postaviť Kotlebovi. Nestačí ho ignorovať je potrebné sa mu postaviť v uliciach. Narúšať jeho právo na verejné zhromaždenia no len málo z nich sa zamyslí nad tým, čo sa robilo v posledných štyroch a vlastne aj viac ako štyroch rokoch. A len málokto si uvedomí, ako sa pomaly zmenila hlavná téma kampane, ktorej sa drží už len asi SaS a možno Oľano. Boj proti korupcii za zmenil na boj z Kotlebom. Okrem toho aj útoky na vládu sa zmiernili a zameriavajú sa hlavne na Kotlebu, z ktorého sa stáva univerzálnych ciel kampane pričom, ako môžeme pozorovať podľa posledných zverejnených prieskumov tak rastie a rastú preferenčné, aj strany, ktoré sa do rozbíjania mítingov nezapájajú.

Na to, aby Kotleba prestal rásť a raz skončil na okraji politického spektra je robiť niečo celkom iné, ako kričať na námestiach. Celkom fajn by bolo nenadávať ľudom podporujúcich ĽSNS, ale viesť rozhovory, prechádzať po Slovensku a vysvetľovať rôzne okolnosti. Útokom na Koltebu sa jeho publikom zomkne na jeho obranu, ale ak sa im poskytne plnší politický aj nepolitický obraz tak postupne sami odídu. Sám to veľmi dobre poznám. Je potrebné resp. bolo potrebné, aby vznikali iniciatívy podobné tej, ktorá nesie názov Zabudnuté Slovensko.

 Andrej Bán a jeho spolupracovníci chodia a hovoria s voličmi ĽSNS a aj s členmi, ktorí spočiatku chodili v zelených tričkách. Na mňa to malo dôležitý vplyv. Andrej Bán je však len sám a jedna iniciatíva nemôže veľa zmeniť. Nedokáže obehnúť celé Slovensko v dostatočnom počte. Takýchto iniciatív by malo byť niekoľko, aby obchádzali pravidelne celé Slovensko. Hlavným problémom i výhodou je však, že je apolitická. To je na jednej strane pochopiteľne dobré riešenie, lebo je možné preberať témy bez politického spojenia, lenže ľudí zaujíma aj politické. Politické robia politici strany či hnutia. Ľudia chcú počuť, čo sa, ako má robiť kto má aké riešenia a prečo riešenia extrémnych síl nie sú správne. To majú robiť politici.

 Politici, ich strany a hnutia majú pravidelne resp. mali pravidelne celé štyri roky chodiť po regiónoch a hovoriť s ľuďmi. Hovoriť o ich vízii a o tom prečo riešenia extrémnych síl nebudú a nemôžu fungovať. Hovoriť o svojich cieľoch pre Slovensko. Vynechať zmienku o holokauste, masakroch obyvateľstva či fašizme. Nie preto, že by sa na to malo zabudnúť, ale, aby sa z toho nestalo klišé a diskusiu o týchto témach prenechať apolitickým združeniam typu Zabudnuté Slovensko. Kotleba stojí na ľuďoch a mnohých nezaujíma, keď im niekto bude hovoriť, že Kotleba je fašista, keď toho slovo vplyvom niektorých médií a politikov stratilo váhu, lebo sa to používalo, len ako nálepka na politických protivníkov. Ľudia nechápu spojenie LSNS s holokaustom. Veď akoby aj mohli. Uniformy sú preč, Židov rétoricky nechal na pokoji, ku dejinám sa nevyjadruje, Uhrík sám priznáva, že túto tému nespomínajú, lebo by mohli tratiť hlasy na malichernostiach a hlavne holokaust je spojení s Nemcami, uniformami SS a vecí, ktoré nám sú známe z filmov a dokumentov. Len málo ľudí chápe symboliku a kódy, ktoré sa používajú. Počujú, že dostanú prácu, dôchodcovia nebudú prežívať, podporia mladé rodiny, podporia zdravotníctvo a keď každý deň chodíte okolo zavretých a chátrajúc ich fabrík cez rozbité cesty do práce za minimálnu mzdu a bojíte sa čokoľvek povedať, aby ste nedostali výpoveď nezaujíma Vás 1488, ale to, že niekto kto potrebuje dostal peniaze.  Preto nemôže sa z Kotlebom a jeho priaznivcami baviť o fašizme, holokauste etc. Nie, preto, že to chce niekto zľahčovať, ale, preto, že to ľudia nepočujú. Na to majú byť práve apolitické iniciatívy, ktoré o tom majú hovoriť nie politici. Politici v súboji s Kotlebom majú tento argument používať minimálne a len z mierov.

Jeho politickí protivníci mu, ale nie sú schopný oponovať. Až na pár výnimiek. Ak začnú šekom 1488, čo je pre väčšinu absolútna neznáma Kotleba je víťaz diskusii. Nechápu význam no chápu, keď im Kotleba povie zrušme nákup nadzvukových lietadiel zrušme letectvo kúpme rakety a postavme nemocnice, zvýšme platy učiteľom etc. Neschopnosť na to adekvátne reagovať len posilňuje jeho preferencie. Reagovať typu je to náš záväzok voči NATO prípadne hovoriť o prenájme lietadiel, ktoré by museli chrániť náš vzdušný priestor len ľudí viac rozpáli do červená. Ale argumentovať v zmysle, že inak budeme každé civilné lietadlo, ktoré neodpovedá automaticky z ostreľovať raketami akosi chýba. Nadzvukové lietadlá totiž preverujú aj lietadlá, ktoré narušia náš vzdušný priestor, čo s protilietadlovými raketami nejde.

LVR

O autorovi

Hľadanie samozrejmostí

Pridať komentár

Click here to post a comment

Odber noviniek