Nezaradené

Stala sa z OSN antisemitická organizácia?

Vo vzťahu OSN k Izraelu je dnes niečo veľmi zvláštne. Izrael síce vznikol vďaka OSN, ale na jej pôde je veľmi často kritizovaný na základe podnetov vychádzajúcej hlavne z Arabského sveta. Kritika a konanie OSN je často absolútne nepochopiteľné a dáva priestor pre otázku položenú v nadpise. Je OSN vlastne antiseministická organizácia?

Možno je to trochu prehnané no častým terčom kritiky OSN, ako celku je práve štát Izrael. Jediný demokratický štát na Blízkom východe. Obzvlášť aktívna je v tomto prípade už minulom článku spomínaná rada OSN pre ľudské práva. Za desať rokov vydala 68 rezolúcii proti Izraelu za porušovanie ľudských práv. Skúste tipovať koľko podobných rezolúcii vydala voči Iraku, Kataru, Číne, Rusku, Turecku, Alžírsku, Somálsku, Pakistane, Venezuele alebo Zimbabwe. Ak ste tipovali tak 200 možno 300 na každý štát tak Vás vyvediem z omylu. Je to presne nula opakujem nula rezolúcii. Nemusíte byť Einstein, aby ste chápali že tu niečo nie je v poriadku.


Z toho vzniká problém v našich krajinách vo vzťahu k Izraelu. Často si ľudia myslia, že je kritika založená na objektívnych faktoch pretože sa opiera o OSN. No možno niekedy je to skutočne tak, ale väčšinou štáty kritizujúce Izrael by radšej mali mlčať. Veď len za správu ktorá kritizovala prístup Izraela k Palestínskych ženám hlasovali či ju navrhovali štáty ako komunistická Čína, Bielorusko ako aj klenoty chrániace vzorovo ženy Irán, Pakistan, či Saudská Arábia. Navyše kritika sa vzťahovala predovšetkým na ženy ktoré žijú primárne v Palestínčanmi ovládaných oblastiach ako Západná breh Jordánu a pásmo Gazy.


Väčšinou je kritika Izraela čisto politická záležitosť vedená zo strany štátov snažiace sa vymazať Izrael z mapy. Je to doslovný citát ktorý mimochodom twitter nezmazal. Vznik skupiny štátov zameranej proti Izraelu na pôde OSN sa datuje do 70-tych rokov kedy Arabská liga začala využívať pôdu OSN k boji proti Izraelu. Svoje snahy radšej preniesli na medzinárodnú pôdu pretože vojensky Izrael nedokázali poraziť napriek drvivej prevahe. Pôda OSN ponúkala ideálne miesto, aby sa Arabský svet mohol postaviť do role obete a delegitimizoval štát Izrael. Pretože západné štáty sú demokratické tak pokiaľ by presvedčili demokratickú verejnosť cez OSN o tom, ako je Izrael pôvodcom všetkého zla spoločenský tlak by viedol politikov k minimalizovaniu podpory pre Izrael. Dokonca by mohli začať podporovať Palestínu. Takto oslabený štát by si aj vojensky impotentné Arabsko-moslimské štáty dokázali podmaniť.


Izrael bol z logiky veci pro západná krajina a preto sa k moslimskej skupine štátov v dobách studenej vojny pravidelne pridával východný blok. Bohužiaľ aj Česko-Slovensko. Dnes verne nasleduje východný blok Čína aj Rusko. Bohužiaľ západ hlavne Európa buď mlčí alebo sa pridáva na stranu kritikov Izraela. Ono to zase dáva logiku, keď napr. EÚ hostila na svojej pôde palestínsku teroristku (prvá žena, čo uniesla lietadlo, veď podpora emancipácie v každom ohľade musí byť, feminizmus nepozná medze) alebo sú vo vláde progresívne-ľavicové politické strany ktoré sú v značnej miere antisemitické. Taký Corbyn môže byť ilustratívny príklad. Ono aj také BLM podporuje Palestínu a vo Francúzku podporovatelia BLM kričali „Špinaví židia“.
OSN kritizuje Izrael za okupáciu Golanských výšin. Chápe to, ako porušovanie medzinárodného práva a porušovanie ľudských práv Sýrčanov. Technicky vzaté áno len sa zabudlo na taký malý detail. Obstreľovanie Izraelských civilistov delostrelectvom z Golanských výšin zo strany Sýrie. OSN v dobe obstreľovania civilistov nepodnikla žiadne kroky, aby to zastavila. Neviem, ktorý štát na svete by si nechal dobrovoľne masakrovať svojich civilistov.


Ešte je vhodné podotknúť niečo o Jeruzaleme a náboženskej slobode. Vo východnom Jeruzaleme technicky okupovaného Izraelom majú moslimovia voľný prístup do mešity al-Aksá (tretie najposvätnejšie miesto moslimov) aj keď ovláda mesto Izrael. Naopak, keď mesto spadalo pod Jordánsko Židia do neho prístup nemali. Nachádza sa tu múr nárekov takže o dôležitosti miesta pre Židov nemusím nič ďalšie písať. Ukazuje to aj rôzny prístup k náboženskej slobode aplikovaný Židovským Izraelom a Islamským Jordánskom.


Pri prístupe OSN ku štátu Izrael môže byť zaujímavé pripomenúť si starší prípad učebníc v školách spravovaných OSN v Palestíne. K nich akosi vymazali Izrael z mapy, Židovské názvy vyretušovali zo starých fotografií, známok etc. ešte, keď územie spadalo pod Britské impérium, dejiny sa začínajú príchodom Arabov vďaka čomu vyznieva vznik štátu Izrael ako kolonizačný projekt sionistov na úkor Arabov a môžeme pokračovať rôznymi ďalšími zvláštnosťami učebníc. Nesmie sa zabúdať, ako Slovensko aj Česko financuje OSN ktorá platí dané učebnice. To je, ako keby sme financovali výučbu antisemitizmus na našich školách.


Je treba podotknúť, ako aj UNESCO je zamerané proti Izraelu. Na svoj zoznam zapisuje pamiatky, ako Palestínske napriek tomu že to nie je uznaný štát a pamiatky sú čisto Židovské. Aby toho nebolo málo UNESCO prijalo na základe rezolúcie Arabských štátov pravidlo podľa ktorého sa názvy v historickom Jeruzalemskom jadre budú označovať len Arabskými názvami. Popreli tak tisícročné vzťahy Židov (aj kresťanov) k daným miestam. Z Palestínou sa viaže aj ďalšia kontroverzia. Konkrétne v roku 2011 v palestínskom časopise sponzorovaného UNESCOm vyšiel článok palestínskej dievčiny kde uviedla, že jeden s jej štyroch vzorov je Hitler. Síce UNESCO hneď zastavilo financovanie ale len to že niečo také vyšlo v článku časopisu sponzorovaného UNESCOm vytvára podozrenie čo vychádzalo v danom časopise do vtedy.


Nemôžeme sa diviť, ako naši lokálni antisemiti sa oháňajú práve rezolúciami OSN voči Izraelu. Predovšetkým pokiaľ sú obvinení z antisemitizmu je tu poruke niečo z OSN vrátane rezolúcie odsudzujúcu sionizmus. Dnes už zrušenú. Bol to príklad toho, ako Arabské štáty spojené s východným blokom dokázali presadiť hanebnú a čisto politickú rezolúciu. V našich ľuďoch stále vzbudzuje OSN veľký rešpekt takže ak sa niekto začne zaštiťovať rezolúciou OSN má to u nich značnú váhu. Nikto neskúma pozadie.


Keď sa pozerám na OSN a organizácie spadajúce do systému OSN tak sa môže zdať, ako sci-fi že vďaka OSN vznikol štát Izrael. Lenže OSN trpí na podobné problémy ako EÚ. Tým je absolútna dominancia ľavice. Veď vďaka tomu môžu vznikať tak bizarné koalície ako spojenie antisemitov, neonacistov (technicky je to ľavica len národná nie internacionála) a rôznymi hlavne progresívne ľavicovými stranami v otázke propalestínskej a antiizraelskej politike.


Pomaly, ale OSN začínajú ovládať nedemokratické štáty vďaka väčšinovému hlasovaniu a rovnomernému zastúpeniu všetkých častí sveta. V praxi vďaka úpadku sily západu budú útoky na Izrael, slobodu a demokraciu na pôde OSN stále narastať.


O autorovi

Hľadanie samozrejmostí

Pridať komentár

Click here to post a comment

Odber noviniek