Facebook sa za posledných desať rokov zásadne zmenil a dnes pravdepodobne nostalgicky spomínate na ten starý dobrý facebook spred asi desiatich rokov. Čo sa to, ale z facebookom stalo?
Okolo roku 2010 kedy sa začal stávať veľmi populárnym bol facebook značne odlišný. Bol pomerne jednoduchý bez zbytočných funkcií, reklamy nebolo prakticky vidieť, a to, čo sa Vám zobrazovalo na news feede ste do značnej miery ovplyvňovali Vy. Zobrazovali sa tam len príspevky vašich priateľov a stránok ktoré ste sledovali. Takže roztomilé fotky mačičiek, memečka, citáty zažívali zlatý vek. V roku 2013 ale facebook zásadne zmenil algoritmus. Začali sa objavovať stále častejšie zobrazovať príspevky stránok a ľudí ktorých ste nesledovali, facebook postupne znižoval organický dosah stránok až na dnešné 1%. Teda ak máte stránku z 10 000 lajkami zobrazí sa organicky len stovke z nich a pokiaľ nikto nebude interagovať s príspevkom nikto ho už neuvidí.
Facebook tak začal nútiť prevádzkovateľov stránok kupovať si reklamu aby vôbec stránky prežili. Stránky ktoré tak neučili umreli pokiaľ nezačali šíriť šokujúce, poburujúce a clickbaitové články, statusy, a tak podobne.
Facebook sa tak zásadne zmenil. Kto chcel uspieť musel byť kontroverzní až agresívny. Z príjemného prostredia sa tak stávalo toxické miesto. Nasledujúce roky ukázali, že táto zmena algoritmov v zásade zničila pôvodnú myšlienku facebooku – spájať ľudí.
Agresívne ladené príspevky sa stali normou. Podvedome začali ľudí smerovať do krátkych a rýchlych často vulgárnych reakcií. V roku 2014, ale Ukrajinská kríza ukázala, že Facebook s novým algoritmom je zbraňou hromadného ničenia. Rok 2015 len potvrdil, ako facebook už nie je o zdieľaní zážitkov medzi priateľmi a pomerne neškodnými stránkami o hokeji, futbale či varení.
Facebook chcel zmenou algoritmov v roku 2013 docieliť to aby sa stal primárnym zdrojom pre objavovanie obsahu na interne vrátané médií. Bohužiaľ sa mu to podarilo. Práve to zásadne zmenilo, ako prijímame informácie, čo sa prakticky ihneď odrazilo v spoločnosti a diskusii na rôzne témy.
V roku 2016 sa Facebook snažil napraviť chyby roku 2013 a zaviedol nový algoritmus. Ten mal obmedzovať šírenie clickbaitov a podporovať šírenie informatívnych správ a článkov. Popri tom začal zavádzať nové typy smajlíkov a ďalšie celkom zbytočné funkcie zbytočne zahlcujúce užívateľske prostredie bežného užívateľa ktoré aj tak nikdy nepoužije.
Facebook sa začal stále častejšie správať ku svojim užívateľom arogantne. Napriek veľkej kritike mnohých zmien namiesto snahy vyjsť maximálne v ústrety užívateľov jednoducho facebook vysiela signál „zvyknite si“.
Facebook sa stal ale populárny vďaka nám, ľuďom ktorý ho používali. Skutočne si zaslúžime od neho takéto správanie?
V rokoch 2019 a 2020 prichádza najviac problematická zmena – boj proti fake news a hate speech. Na prvý pohľad sa s tým nedá nesúhlasiť. Veď kto chce, aby sa šírili po internete falošné správy či komentáre plné vulgarizmov.
Realizácia tohto boju je však bohužiaľ niečo celkom iné. Nepochopiteľne sa začali odstraňovať príspevky, blokovať a mazať profily užívateľov bez uvedenia dôvodov, cielene sa obmedzoval dosah určitých stránok a príspevkov a všetko v spojení s podivným fackt-cheking (odporúčam si pozrieť skúsenosť europoslanca za ODS Alexandra Vondru).
Napríklad v lete roku 2020 sa fotky Hitlera sa mohli voľne šíriť, ale za fotku Churchilla so samopalom ste dostali ban. Sám som ho na stránke Hľadanie samozrejmostí dostal. Pravidlá sú nejasné a neustále sa menia. Takže ak som niečo v roku 2016 robil na Facebooku no bolo to podľa vtedajších pravidiel v poriadku tak podľa aktuálnych je to porušenie pravidiel. Môžem prísť dokonca kvôli tomu aj o účet. Facebook to myslíš vážne? Súdiš ma dnes za niečo, čo v danej dobe aj podľa teba bolo v poriadku?
Priebežnú zmenu pravidiel je možné chápať. Predsa facebook sa vyvíja, tak ako spoločnosť a človek sa chce nechce prispôsobí. Ale hodnotiť minulosť podľa dnešných pravidiel?
Veľmi smutne vnímam nikým nevyslovenú čiernu listinu mien ktoré sa nesmú na sieti spomínať a ich prípadne spomenutie Vás môže stáť účet. Najznámejší je prípad toho Tommy Robinsona.
Dnešný facebook už nie je to celkom príjemné až rodinné prostredie v ktorom sa stretávate len s ľuďmi ktorých aj v skutočnosti poznáte. Z Facebooku sa stalo drsné, vulgárne a neprehľadné prostredie v ktorom sa môžete stať veľmi rýchlo neosobnou aj keď sa o politiku vôbec nezaujímate no napísali či zdieľali ste niečo čo umelá inteligencia vyhodnotí ako fake news.
Za hates speech sa dnes často označujú aj obyčajné názory ktoré jednoznačne nespadajú do danej kategórie pričom sa z toho stáva prostriedok manipulácie s verejnosťou.
Čo ma, ale na facebooku sklamalo možno ešte viac je obmedzenie organického dosahu stránok. Keď facebook začínal pomáhal mnoho nádejným tvorcom či podnikom v reálnom aj virtuálnom priestore. Dnes pokiaľ človek nemá peniaze na reklamu takmer nemá šancu, ako som už hovoril/písal uspieť. Facebook sa tak stal za posledné roky len strojom na peniaze a prostriedkom cielenej manipulácie s verejnou mienkou.
A, čo si myslíte o vývoji Facebooku Vy. Máte s jeho vývojom podobné skúsenosti?
Pridať komentár