Nezaradené

Instantnou polievkou k záchrane planéty

Pred pár dňami som po dlhej dobe nemal čas si navariť takže som siahol po instantnej polievke. Radosť mi to nerobilo, pretože, ako je všeobecne známe príliš dobrý vplyv na ľudský organizmus nemajú, ale predsa par krát do roka nemôžu uškodiť keď človek nemá skutočne času nazvyš. Dôvod prečo ma obyčajná instantná polievka inšpirovala k napísaniu blogu sa nachádzal na zadnej strane obalu, kde sa písalo o uhlíkovej stope produktu. Na obale sa porovnávala s rôznymi ďalšími produktami vrátane domácich polievok. Pretože som zvedavý hneď po obede som zavítal na stránky Vitana polievok zistiť si viac.

Po letnom nahliadnutí som ostal v miernom zdesení, pretože instantná polievka bola prezentovaná ako uhlíkovo prijateľnejšia varianta než domáce polievky. Samozrejme chápem snahou marketingovo zaujať v dnešnej klimaticky hysterickej dobe, v ktorej už usmiatou rodinkou pri nedeľnom obede alebo na dovolenke nezískate priveľa pozitívnych ohlasov skôr naopak no tu ide o niečo viac než len marketing, pretože pokiaľ by sa dôraz na ekológiu držal napríklad v rovine dôrazu na recyklovateľnosť obalu, produkcie z lokálnych produktov etc. nemám nič proti. Koniec koncov podpora lokálnych produkcií alebo zníženie množstva odpadov je vec, s ktorou súhlasím a má moju podporu no zásadný problém mám s tým, ako je tu prezentovaná uhlíková stopa.

Na webových stránkach si môžete pozrieť niekoľko porovnaní pričom mňa primárne zaujalo porovnanie z doma varenými polievkami. Podľa merania uhlíkovej stopy je hrášková aj zemiaková doma varená polievka zaťažená stredne veľkou uhlíkovou stopou na rozdiel od nízkej pri ich instantných variantoch. Extrémy rozdiel je pri gulášovej polievke, ktorá má vysokú uhlíkovú stopu. Na grafike to ešte nie je tak viditeľné ako v certifikáte na základe, ktorého by som sa mal kajať za varenie domáceho gulášu, ktorým prispieval extrémne k zmene klímy namiesto toho, aby som si dal jeho instantnú variantu alebo hranolky. Dobre neobišiel ani hovädzí vývar z podobne vysokou uhlíkovou stopu a kuraciemu vývaru sa, predsa len podarilo dostať do priemeru. Zaujímavé je, ako aj spomínané hranolky s kečupom sú pre planétu lepšia alternatíva než obľúbené špagety so syrom. Pochopiteľne z obrázkov porovnávajúcich uhlíkovú stopu rôznych jedál, podľa ktorých sú instantná polievka alebo hranolky lepšou alternatívou než cereálie s mliekom niečo nie je v poriadku.

Domáce a zdravé jedlá sa ocitli v zóne vysokej uhlíkovej stopy kedy naše stravovanie zaťažuje planétu. Konzumáciou domáceho gulášu zvyšujeme svoju uhlíkovú stopu, ktorá vedie k nevratným zmenám klímy, ktoré zničia budúcnosť našim potomkom prípadne aj nám alebo v reči klimalarmistov ich pripravíme priamo o život kvôli extrémom v počasí, aj vďaka konzumácii jedál s vysokou uhlíkovou stopou.

Vzhľadom na sfanatizovanie mnoho mladších ročníkov klimatickou ideológiou viem si dosť dobre predstaviť ako malé dieťa po pozretí si porovnania uhlíkovej stopy polievok začne vrieskať na mamu za to, že varí domáci hovädzí vývar alebo guláš s vysokou uhlíkovou stopou namiesto instantných alternatív prijateľných k životnému prostrediu. Možno sa ujdú aj slová o zlej matke, ktorá ho chce pripraviť o budúcnosť alebo život, pretože odmieta redukovať uhlíkovú stopu. Pochybujem o schopnosti takto sfanatizovaného dieťaťa pochopiť zdravotné hľadisko konzumácie instantných polievok. Pretože výskumy hovoria jasnou rečou, v ktorej častá konzumáciách instantných pokrmov vedie k zvýšenej pravdepodobnosti úmrtia.

Vo svojej podstate, ale aj negatívny vplyv na ľudské zdravie je pre klímu vlastne pozitívna správa. Ak sa pýtate prečo tak Vám odpoviem slovami jedného Gruzínca z dôb Sovietskeho Zväzu: Žiaden človek, žiaden problém. V našom prípade by som to predsa len mierne upravil na: Žiadny človek, žiadna uhlíková stopa. Ak sledujete aktivity ekologických aktivistov tak stále častejšie sa mainstreamom stáva názor vyčleňujúci človeka z prírody. Presnejšie ho stavia do pozície nepriateľa planéty, ktorej bude lepšie ak tu ľudia nebudú pretože sú veľkou uhlíkovou záťažou. Názory hlásajúce, ako nemať deti je ekologické sa stali už prakticky normou. Nečudoval by som sa ak by niektoré ekologické organizácie mohli začať premýšľať nad nie veľmi humánnymi riešeniami uhlíkovej stopy.

Je mi jasné, ako reklama Vitana polievok je len snahou zabezpečiť si kľud pre podnikanie ako to robia v dnešnej dobe firmy nie len v otázke ekológie, LGBTI+ alebo gendru. Porovnávanie uhlíkovej stopy jedál je však, ale skutočne pomerne nebezpečný fenomén, ktorého sa môžu zhostiť ekologickí aktivisti pri ďalšej snahe redukovať uhlíkovú stopu. Tentoraz nie štátov ako celku, ale jednotlivcov. Vzhľadom na udalosti posledného roku a pol si viem predstaviť, ako by sa v mene boju proti klimatickej zmene zaviedli špeciálne nazveme ich zelené karty, bez ktorých by si človek nemohol kúpiť potraviny, pretože každý jedinec bude mať pridelený limit CO2 pripadajúcich na potraviny v určitý mesiac. Takže po jeho prekročení si už nebude môcť kúpiť žiadne potraviny alebo bude musieť zaplatiť poplatok za prekročenie limitu CO2.

Ak sa Vám zdá uletené ako moje myšlienky smerovali od instantnej polievky až k totalitnému štátu tak premýšľajte, čo sa Vám pred pandémiou znalo nemožné a dnes je to realita alebo aké návrhy v otázkach ekológii prípadne gendru sa realizovali alebo aspoň navrhli v uplynulom desaťročí. Skutočne mi tu nejde o to kritizovať jednu firmu za marketing poplatný dobe vzniku, ale prichádzajúci znepokojivý trend počítania uhlíkovej stopy zasahujúci už aj súkromnú sféru jednotlivcov.

Odber noviniek