Sociálne siete si pred svetom stále budujú renomé nestranných platforiem. Obvinenia že nadržujú určitému politickému smeru majú byť len výmyslom chorých konšpiračných myslí. Konanie sociálnych sietí pri prezidentských voľbách v USA nám ukazujú niečo iné.
Sociálne siete si pred svetom stále budujú renomé nestranných platforiem. Obvinenia, že nadržujú určitému politickému smeru majú byť len výmyslom chorých konšpiračných myslí. Dalo by sa hneď namietnuť ako zablokovali a obmedzili dosah práce vedca a psychológa Rayia Blancharda s jeho kolegami ktorý sa venovali homosexualite a fenoménu transrodových ľudí. Síce to bolo vedecky podložené, ale zraňovalo to city tak dostali stopku za šírenie nenávisti.
Ukážku ovplyvňovania volieb keď technologické firmy silne nadržujú jednej strane ukazujú aktuálne prezidentské voľby v Spojených Štách. Syn Joe Bidena, Hunter má byť podľa uniknutých mailov zapletení do pochybného biznisu na Ukrajine kde sa stal členom správnej rady kľúčového energetického podniku zo slušným platom 50 tisíc dolárov mesačne. Okrem toho sám Biden ako viceprezident prezidenta Obamu má byť osobne zapletení do tohto prípadu. Informácie zverejnil mierne bulvárny plátok New York Post pričom Twitter úplne zablokoval možnosť zdieľať tento článok no a facebook prišiel z jemnejšou verziou z výrazne zníženým dosahom.
Ku článku takto pristúpili pretože môže obsahovať nepravdy kvôli ktorým môže prísť Biden k reputačnej ujme. Twitter prekročil pomyslenú červenú čiaru keď priamo hodnotil zdroje média ktoré sú podľa nevierohodné a neautorizované. To je neprípustné pretože Twitter nemá právo hodnotiť relevanciu zdrojov ktoré médium používa. Takéto tvrdenie je o to vážnejšie aj preto, lebo dané informácie získali, aj niektorý politici pričom New York Post nie je žiadne konšpiračné médium.
Argumentácia Twitteru ale aj Facebooku stojí na vode pokiaľ sa pozrieme na pár ďalších správ. Nevadilo im napríklad, keď New York Times zverejnil daňové priznania Trumpa bez autorizácie, bez dôkazov obviňovali v mnoho článkoch Trumpa že je Ruský agent a za zvolenie môže ďakovať Putinovi. Nevadilo ani keď sa voľne šírila fake news o tom ako Elizabeth Warrenová podporila prezidentskú kandidatúru Bernieho Sanderse alebo keď kandidátku na sudkyňu Barrettovú označili za členku sekty ktorá chce zo žien spraviť sexuálne otrokyne mužov. Nikto sa neunúval overiť pravdivosť správ.
Koniec koncov pokiaľ by sme pristúpili na argumentáciu Twitteru a Facebooku tak investigatívna žurnalistika môže zaniknúť. Totižto je postavená na uniknutých informáciách alebo tajných zdrojoch ktoré je v aktuálnej chvíli prakticky nemožné overiť a vykonať povestné overenie správy a jej autorizáciu.
Takéto divné správanie sa Twitteru a Facebooku nie je nové. Napríklad Izraelskému premiéru Benjamin Netanjahu zrušili tesne pred voľbami účet a Twitter zase zrušil účet maďarskej vláde. Technologickí giganti ktorý majú zásadný vplyv na tok informácií vo svete priamo vstupujú do politického života. Rušia účty, obmedzujú a blokujú príspevky ktoré majú odlišnú politickú orientáciu čo začína viac pripomínať korporativizmus a nie demokraciu. Svoje monopolné postavenie na trhu začínajú stále viac zneužívať pre manipulovanie z vládami. Ospravedlňovať rušenie účtov politikov či rovno účtov štátnych organizácií za šírenie dezinformácií, fake news alebo hate speech prostredníctvom overovačov pravdivosti správ môže byť problematické. Čínsky problém nám môže byť ilustrácia. YouTube maže videá o čínskom probléme pokiaľ sú v rozpore z WHO čo znamená, že sa prakticky musí zmazať všetko. Okrem toho že je to organizácia silne pročínska a samotný jej predseda je zo štátu ktorý je pomerne pročínsky tak najskôr WHO tvrdila že nemáme nosiť nič cez ústa, lebo to nepomáha a teraz zase hovorí že to máme nosiť. Ľudia bojujúci proti dezinformáciám musia mať hlavu v smútku. Najskôr označovali za dezinformátorov ľudí ktorý odporúčali nosiť látku cez ústa pretože chráni a teraz ľudia ktorý ju odmietajú nosiť sú označení za spoločensky nebezpečných konšpirátorov. Hájime teda oba názory. Za aj proti. Takže človek ktorý je dnes konšpirátor tak pred pol rokom konšpirátorom nebol hoc sa mu názor vôbec nezmenil? Kritické myslenie si asi odišlo na dovolenku.
Vo svojej podstate poskytli Facebook a Twitter argument Trumpovi a jeho voličom o tom ako boli resp. budú voľby zmanipulované. Pretože blokovať obsah ktorý by mohol výrazne poškodiť jednému z kandidátov sa nedá nazvať inak ako manipulácia. Prilieva to len ďalší olej do ohňa už tak napätej atmosféry v Spojených Štátoch ktorá tam nepanovala už 150 rokov.
Pridať komentár