Nezaradené

Voľby prezidenta USA. Prvotné postrehy – menšiny a demokracia.

V utorok sa konali prezidentské voľby v Spojených Štátoch. V dobe keď nahrávam toto video streda večer ešte nie je jasný víťaz volieb no zároveň sa spoločne môžeme pozrieť na prvotné postrehy a zhodnotenie volieb.

Trump a menšiny

Otázka menšín a Trumpa je veľmi zaujímavá. Podľa väčšiny médií či už CNN v USA alebo u nás denník N, idnes.cz sa stále píše, ako je Trump rasista, sexista a volia ho len bieli heterosexuálni muži. Voľby však priniesli paradox. Trump získal vo voľbách viac medzi bielymi heterosexuálnymi ženami, afroameričanmi, latinoameričanmi často sú to kubánci a venezuelčania a ostatnými. Stratil paradoxne len u bielych heterosexuálnych mužoch.

Ukazuje to ako sa demokratická strana vzďaľuje stále viac ľudom. Kubánsky alebo Venezuelskí emigranti vyrastajúci v „socialistickom raji“ dokážu zacítiť náznaky socializmu z veľkej diaľky pričom je im úplne jedno kto sa, ako nazýva. V USA označenie liberál je prakticky synonymom nášho socialista. Je to vlastne podobná situácia ako u nás, keď cítime intuitívne že niečo v západnej Európe a Únii smrdí bolševizmom. Podľa všetkého práve kvôli tomu bol schopný získať štát Florida. Jasne okamžite sa prišlo z vystrelením. Teda od komentujúcich na sociálnych sieťach. Florida má zlé školstvo a migranti sú nevzdelaní či nepoznajú čo je pre nich dobré. Kedy to povedal Trump je xenofób. V otázke či je Trump rasista, xenofób, sexista spravil výborne video kanál Cynická, teda po cenzorskom zásahu YouTube Cynické správy s Radovanem Samotným. Odporúčam si pozrieť jeho video. Je to dobre a maximálne objektívne zhrnutie. Úprimne toľko objektivity som v Českých a Slovenských médiách už dávno nevidel v otázke Trumpa. Ukážkou odtrhnutia demokratickej strany od reality je aj prieskum uverejnení v The New York Times z ktorého vyplýva, že len okolo 25% Latinoameričanov sa vníma ako tzv. „farebný“ kam ich zaradzujú demokrati a len 3% sa stotožňujú z politicky korektným pomenovaním „Latinx.

Na záver tejto časti je treba podotknúť, ako sa demokrati rozplývali nad zvolením prvého transrodového človeka, čo pochopiteľne má prednosť pred kvalitami a súčasne kritizovali najmladšieho kongresmana ktorý je príliš mladý, aby mal na to schopnosti. Prečo vek a schopnosti vadili keď pri Cortezovej nevadili? Asi tušíte. Je to konzervatívec.

Je jasné, že voľby bez ohľadu na kto bude prezidentom ukázali ako značný počet ľudí odmieta progresívnu ľavicu a viac sa boja ohrozenia demokracie z ľava než z prava. Politika identít značne narazila, pretože to, že je človek Afroameričan neznamená že bude voliť na základe toho, ako by podľa progresívnej ľavice mal Afroameričan voliť. Odporúčam si pozrieť video z Kanálu Michal Šopor.

Odmietnutie politiky identít je pre nás veľmi pozitívny signál. Signál ktorý môže navrátiť spoločnosť do stavu, kde budú rozhodovať opäť schopnosti a morálka nie to akú má človek napr. farbu pleti. Spoločnosť sa tak navráti do skutočne rôznorodej spoločnosti kde rôznorodosť je chápaná v zmysle názorov nie povrchne definovanej na základe farby pleti, pohlavia etc. no názorovo úplne homogénnej akými sú dnes napr. Univerzitné kampusy.

Úpadok demokracii v Amerike?

Voľby priniesli tvrdú ranu americkej prestíži vo svete ako lídra demokracie. Spojené Štáty nedokážu zabezpečiť, aby sa vôbec sčítali hlasy s minimálnou možnosťou manipulácie. Pred voľbami do kampani vstupovala väčšina médií zo silne zaujatým postojom. Ignorovali všetko čo mohlo ukázať Bidena v zlom svetle, pretože uvažovali či informovaním o kauzách Clintonovej nepomohli Trumpovi ku zvoleniu v roku 2016. Očividne kauzy našich ľudí nevadia čo dôverne poznáme zo Slovenska. Informovanie o pozitívnych výsledkoch sa radšej prešli mlčaním. Často v posledných mesiacoch kritizovali Trumpa za jeho veľké mítingy, pretože ohrozuje zdravie ľudí ale protesty napr. BLM nekritizovali. Očividne je ten náš neviditeľný Čínsky nepriateľ antitrump, keď sa šírili len na jeho mítingoch.

Sociálne siete hlavne Twitter a Facebook to s nestrannosťou nepreháňali a jednoznačne sa postavili na stranu jedného z kandidátov pričom Trump to nebol.

Ľudia si zadebnili obchody a pripravili sa na demonštrácie, rabovanie a takú menšiu vojnu v uliciach. Len pre menšie upresnenie. Tento strach neplynie z bielych rasistov, náckov a podobných skupín súhrne označovaných ako krajná pravica. Ale strach prichádza z ľavej strany politického spektra od podporovateľov Bidena. To nám hovorí dve veci.

Za prvé USA sa v otázke demokracii približujú Africkým štátom. Kandidáti odmietajú víťazstvo druhej strany, ľudia sa pripravujú na faktickú vojnu v uliciach štáty federácie nie sú schopné sčítavať hlasy bez toho, aby bolo reálne ohrozenie procesu sčítania. To rozhodne nepatrí do najvyspelejšej demokracii sveta.

Druhá vec je však možno ešte závažnejšia. Je ním ukážka toho odkiaľ pramení skutočné ohrozenie demokracie v Spojených Štátoch. Trump je prezentovaný ako ohrozenie demokracie. Anketa denníku Postoj ktorý sa pýtal Slovenských konzervatívnych osobností vyvolala v denniku N doslova búrku. Šimečka okamžite reagoval ako Slovenskí konzervatívci a hlavne kresťania sú autoritári prípadne totalitári, pretože by volili Trumpa. Šimečka si však neuvedomil ako Biden resp. demokratická strana nebola schopná odsúdiť násilie BLM. Úplne ignoruje aj fakt, ako demokratom nevadí, keď je niekto vyhodení z práce kvôli názorom. Vôbec nevadí že sa ľudia boja verejne vyjadriť svoju podporu republikánom či Trumpovi. Pokiaľ sú republikáni agresori a demokrati obete prečo sa demokrati neboja prihlásiť k tomu koho volili?

Šimečka očividne zabudol na to ako sa pochvalne vyjadril na adresu Angeli Davis ktorá má vyznamenanie od Brežneva, tvrdila že politickí väzni vo východnom bloku nie sú a bola predsedníčkou komunistickej strane USA.

Všeobecne sa zabúda, ako od roku 2016 do roku 2018 mal Trump obe komory parlamentu ovládané republikánmi a žiadne kroky, ktoré by ohrozili demokraciu v USA nevykonal. Naopak Biden presnejšie demokrati, pretože Biden je zdravotne na tom tak, ako je hovoria jasne. Chcú vytvoriť dva nové štáty federácie, chcú zmeniť volebný zákon, chcú zvýšiť počet členov Najvyššieho súdu aby navolili liberálnych čítaj ľavicových sudcov, chcú podkopať náboženskú slobodu etc. Navyše neochota prijať výsledky volieb v roku 2016 bola viditeľná v médiách, demokratickej strane, na univerzitných kampusoch etc.

Udalosti v USA ukazujú, že nie je problém „toxická maskulinita“ bieleho muža, rasizmus bielych etc. To je okrajový problém a záležitosť malých skupín voči ktorým sa Trump postavil a FBI ich sleduje a aj rozbila mnohé skupiny. Nie toto neohrozuje demokraciu a slobodu v USA. Ohrozenie je v skutočnosti z ľava. Antifa, BLM a ďalšie extrémne ľavicové hnutia majú desaťtisíce členov, ktorí dokážu podpáliť mesto. Mladý woke aktivisti odmietajú slobodu slova pretože bráni v sociálnej spravodlivosti a rovnosti (myslené vo výsledkoch nie pred zákonom).

V USA aj u nás si z pravicových alebo  konzervatívnych komentátorov či médií teda tých, čo ešte prežívajú robia srandu keď hovoria o marxizme, neomarxizme, frankfurtskej škole, intersekcionalite alebo progresivizme ako hrozbe pre slobodnú demokratickú spoločnosť. Má to byť len ich hystéria nad odmietaním pokroku, ľudských práv a hlavne víťazstva demokracie. Kroky ktoré ľudia označovaní spomínanými pojmami konajú v USA resp. západnom svete ukazujú na reálne ohrozenie.

Je jasné, že voľby bez ohľadu na kto bude prezidentom ukázali, ako značný počet ľudí odmieta progresívnu ľavicu a viac sa boja ohrozenia demokracie z ľava než z prava. Politika identít značne narazila, pretože to, že je človek Afroameričan neznamená, že bude voliť na základe toho ako by podľa progresívnej ľavice mal Afroameričan voliť. Odporúčam si pozrieť video z Kanálu Michal Šopor.

Odmietnutie politiky identít je pre nás veľmi pozitívny signál. Signál, ktorý môže navrátiť spoločnosť do stavu, kde budú rozhodovať opäť schopnosti a morálka nie to akú má človek napr. farbu pleti. Spoločnosť sa tak navráti do skutočne rôznorodej spoločnosti kde rôznorodosť je chápaná v zmysle názorov nie povrchne definovanej na základe farby pleti, pohlavia etc. no názorovo úplne homogénnej akými sú dnes napr. Univerzitné kampusy.

Odber noviniek