Rasizmom proti rasizmu?
Pred pár dňami mi jeden z Vás poslal odkaz na článok z Chicaga v ktorom miesta starostka povedala že pri príležitosti dvoch rokov vo funkcii bude poskytovať rozhovory len černošským prípadne menšinovým novinárom. Presnejšie povedané všetkým okrem bielych, pretože tím chce „rozbiť status quo,“ pretože si všíma „prevažujúcej bielosti a mužskosti“ chicagských médií pričom ešte vo svojom liste vyzýva aby médiá na pokrytie politiky v meste najímali farebných reportérov predovšetkým však ženy. Starosta skutočne prelomila status quo pretože verejne prehlásila, ako ľudia na základe určitej farby pleti nemôžu viesť s ňou rozhovor, čo je základný definičný znak rasizmu.
Žiaden liberálne-demokraticky mysliaci človek nemôže chcieť bojovať proti rasizmu a diskriminácii rasizmom a diskrimináciou.
Úprimne som pôvodne neveril tejto správe, pretože som to považoval za hoax. Kto môže v slobodnej, liberálne-demokratickej spoločnosti prehlásiť niečo takéto? Od progresívnej ľavice počujeme prakticky každý deň argument 21.storočia, preto sa pýtam, ako je možné v 21.storočí verejne mať požiadavky zakladajúce sa na rase? Samozrejme chápem to v historických filmoch, čo ale zase nemá nič s rasizmom, ale historickou realitou.
Ešte pred desiatimi rokmi k nám z hlavného prúdu prichádzali klasické tézy o farboslepej spoločnosti. Presnejšie slepej aj voči sexuálnej orientácii či pohlaviu no dnes sa myšlienka o farboslepej spoločnosti považuje za rasistickú! Pozerať sa na farbu pleti, sexuálnu orientáciu pohlavie a postupne aj na tzv. gender sa stalo dôležitejším faktorom než samotné schopnosti, čo sa ukázalo napríklad na niektorých vysokých školách v USA. Skúste sa zamyslieť, čo by robili médiá a aktivisti ak by Donald Trump odmietol poskytnúť rozhovor napríklad latinoameričanom či ďalším nebielim novinárom? Prečo médiá a aktivisti považujú jednu vec za rasistickú, ale druhú nie hoc princíp je úplne ten istý? V akom svete sme sa to ocitli? Politici idú rozhodovať o tom kto bude o nich písať ako podotkol latinoamerický novinár Grefory Pratt? Sám odmietol viesť rozhovor so starostkou pokiaľ sa nezrušia podmienky pre ostatných. Pretože sa nezrušili rozhovor odmietol. Každý demokratický a skutočne antirasistický novinár by mal konať rovnako.
Ekonomické zneužívanie antirasizmu
Aktuálny tzv. antirasistický boj však prináša so sebou aj riziko finančného zneužitia či rovno vydierania zo strany menšín ako sa to stalo spoločnosti McDonald’s. Ju žaluje černošský mediálny podnikateľ kvôli údajnému rasizmu prejavujúceho sa tým, že väčšinu reklamy v Spojených Štátoch si platí v médiách nevlastnených černochmi, a tak si nárokuje odškodné vo výške 10 miliárd dolárov. Chápete tú logiku? On si žiada odškodné za to, že spoločnosť neinzeruje na jeho platforme?
Nie celkom chápem ako sa dá dokázať tzv. rasová diskriminácia na základe toho kde kto inzeruje. Inzerent inzeruje, predsa tam, kde sa mu to vyplatí. Nebude inzerovať niekde odkiaľ sa mu investované peniaze nevrátia. Tomu sa hovorí tržná ekonomika. Ak, teda v rámci sťažnosti sa píše, že okolo 40% zákazníkov McDonald’s tvoria černosi pričom z celkového rozpočtu 1,6 miliardy dolárov určeného na reklamu v USA ide len necelých 5 miliónov dolárov na reklamu v médiách vlastnených černochmi asi to robí McDonald’s dobre pretože asi černosi radšej čítajú médiá nevlastnené ľuďmi, ktorí majú rovnakú farbu pleti ako ony. V Kingovom sne to dáva logiku keďže na farbu pleti sa človek nepozerá. Na základe prípadov a návrhov ktoré sa za posledné mesiace objavili hlavne v Spojených Štátoch môžeme pozorovať príchod novej segregácie pričom je paradoxné, že sa robí v mene Martina Luthera Kinga. Svet sa skutočne zbláznil.
Pridať komentár